Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopřejte svému pevnému disku chládek

2. 11. 2007

Dopřejte svému pevnému disku chládek

Některé modely pevných disků umí pěkně topit a máte-li takové disky v počítači dva, vyvstává problém, kam s nimi, aby se navzájem neupekly. V tomto směru nám výrobci "kejsů" rozhodně vstříc nevychází a přitom je uvnitř počítače tolik místa. Máme tip, jak toto místo dokonale využít.

Běžný domácí počítač obsahuje kromě procesoru a dalších želených placek obvykle jen jeden disk a jednu jednotku CD-ROM či DVD-ROM. Místa je uvnitř habaděj, a tak se o nějaké doprovodné chlazení komponent starat nemusíme. Nyní se jistě pozná mnoho čtenářů: Kapacita disku přestane stačit a koupí se nový. Aby se dva disky neškvařily u sebe, použijeme kolejničky a disk nainstalujeme do velké pozice pod CD-ROM. Další na řadě je vypalovačka (nebo rámeček pro přenosný disk), což zaujme druhou ze tří velkých pozic běžné domácí počítačové skříně. Nyní vzniká problém. Vypalovačku není dobré přilepit k CD-ROMce, proto mezi mechanikami necháme volnou pozici. Zjistíme však, že nám v ruce zůstal jeden pevný disk, na který se sice usmívá jedna pozice pod disketovou mechanikou, ov?em hned pod ní je pevný disk. A kdo by měl srdce cpát nový disk mezi starý disk a disketovou mechaniku?

Zlepšovák zadarmo

Hned pod dvěmi pozicemi na pevné disky je spousta místa (tak na čtyři disky :-). Asi nejlepším způsobem je zavěšení disku právě doprostřed tohoto prostoru. Na to se hodí alespoň tři podlouhlé tenké plíšky, pro které navíc nemusíme chodit daleko tak třicet centimetrů. Každý nový case má vývody PCI, ISA či AGP pozicí zavřené takzvanou záslepkou, tedy tenkým podlouhlým plíškem. Pokud jste je jako já hned po sestavení počítače vylámali a vyhodili, nezoufejte. Oběhněte pár kamarádů či ještě lépe nějakou počítačovou firmu, kam vám toho dají plnou tašku a ještě vám poděkují. Do každé záslepky je třeba vyvrtat dvě dírky, což asi bude pro některé uživatele největší problém. Jednou dírkou připevněte záslepky k pevnému disku ve standardní pozici, plíšky bude potřeba pravděpodobně trošku ohnout. Na druhé konce plíšků přišroubujte pevný disk. Pokud myslíte - na rozdíl ode mě trochu dopředu, vyměříte si dírky tak, aby zahnuté konce záslepek podpíraly pevný disk. Výsledek by měl vypadat následovně.Doporučuji použít nejmíň tři záslepky, já mám zatím jen dvě a disk nedrží pevně, na což musím dbát při přenášení počítače. šroubky pořádně utáhněte, v této souvislosti není od věci použít podložky.

Disk jako v peřince

Oba disky mají kolem sebe dostatečný prostor pro uvolnění tepla. Chcete-li mít svůj disk jako v peřince, nainstalujte před něj nízkootáčkový velký větrák, který pomůže cirkulaci vzduchu uvnitř casu a přitom ochladí i pevný disk.

Nebo se prodávají přímo na ně chladiče... (je to záležitost několika korun).

cca 107,- Kč s DPH Přídavné chlazení HDD, montáž pod HDD, 2x ventilátor 4800 ot, 29 dB, 18 CFM, dalsi info na www.spirecoolers.com cca 123,- Kč s DPH Přídavné chlazení HDD, montáž pred HDD v celni zaslepce, 2x ventilátor 4500 ot, 24.6 dB, 2x10 CFM vzduchu, dalsi info na www.spirecoolers.com cca 169,- Kč s DPH Přídavné chlazení HDD, montáž pod HDD, 2x ventilátor 4800 ot, kulickova ložiska, 29 dB, 18 CFM, dalsi info na www.spirecoolers.com